فارسی   |   English   |  Russian
   
 
  تماس با ما   ورود اعضاء   عضویت   اخبار   مقالات   فروشگاه   درباره ما   صفحه اصلی  

مقالات


در صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :93513
      

مضرات سیاه دانه

سیاه دانه گرم و خشک است بنابراین گرم مزاجان نباید در خوردن آن افراط کنند زیرا باعث ورم،درد،و گرفتگی گلو می شود این گونه افراد باید سیاه دانه را در سرکه خیس کنند سپس آن را استفاده کنند همچنین سیاه دانه برای کلیه مضر است و باید آن را با کتیرا خورد مقدار مصرف سیاه دانه در سردمزاجان تاهشت گرم و در سرد مزاجان سه گرم در روز است.

عوارض جانبی:
در مورد عوارض سیاه دانه هنوز مستندات علمی کافی نیست. در مطالعات حیوانی، سمیت کبدی عصاره های مختلف سیاه دانه به ویژه عصاره آبی آن در مصرف خوراکی 6 گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن محاسبه شده است. در مورد عصاره الکلی، تزریق داخل صفاقی با مقدار 5/0 گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن سبب %50 مرگ و میر شده است.

روش مصرف:
 میزان توصیه شده در مورد دانه گیاه برای یک فرد بالغ روزانه 6/0 تا 2/1 گرم است. در صورت استفاده از روغن سیاه دانه، روزی یک بار هر دفعه 30-20 قطره روی نان مالیده و مصرف شود.

مصرف در بارداری و شیردهی:
با مصرف سیاه دانه احتمال تحریک رحم و تشدید خونریزی ماهانه وجود دارد. بنابراین مصرف آن در بارداری جایز نیست. همچنین، مدارک کافی در مورد بی خطر بودن مصرف آن در شیردهی وجود ندارد.

تداخلات دارویی
- سیاه دانه با داروهای ضد فشار خون نظیر داروهای بتابلوکر (مانند متورال و پروپرانولول) و داروهای "مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین" (Angiotensin-converting enzyme inhibitors) (مانند کاپتوپریل و انالاپریل) تداخل کرده و مانع اثر آنها می شود.

- اثر داروهای سمپاتومیمتیک (Sympathomimetic) را تشدید کرده و موجب افزایش فشار خون می شود. اپی نفرین، سودوافدرین و آمفتامین نمونه هایی از داروهای سمپاتومیمتیک هستند. این داروها از طریق تحریک سیستم عصبی سمپاتیک عمل می کنند.

- اثر داروهای شل کننده عضلات و برونکودیلاتورها (داروهای متسع کننده مجاری تنفسی) را تشدید می کند.
- مصرف همزمان سیاه دانه با داروهای ادرار آور (دیورتیک) خطر بروز هیپوکالمی  (کاهش پتاسیم خون) را افزایش می دهد.

- سیاه دانه با داروهای ضد افسردگی تداخل کرده و موجب افزایش فشار خون و آریتمی ناشی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ایی نظیر آمی تریپتیلین (Amitriptyline) و ایمی پرامین (Imipramine) می شود. همچنین خطر حملات فشار خون ناشی از داروهای ضد افسردگی که از طریق مهار آنزیم مونوآمین اکسیداز (Monoamine oxidase) عمل می کنند را افزایش می دهد.

- این گیاه احتمال آریتمی ناشی از داروهای بی حسی را افزایش می دهد.

- انتظار می رود که مصرف همزمان سیاه دانه با سایر داروهای ضد دیابت قند خون را بیش از اندازه کاهش دهد.

منابع
Vahdati-Mashhadian N, Rakhshandeh H, Omidi A. An investigation on LD50 and subacute hepatic toxicity of Nigella sativa seed extracts in mice. Pharmazie 2005; 60: 544-7.
Duke JA, Bogenschutz-Godwin MJ, duCellier J, Duke PAK. Handbooke of medicinal herbs. 2nd ed. New York: CRC Press; 2002. 88-9.
Goreja WG. Black seed, natures miracle remedy. New York: Amazing Herbs Press; 2003.  33-46.
بخردی، رضا. گیاه درمانی نوین. کاشان: شرکت داروسازی باریج اسانس، 1383. ص. 69-247.

خواص سیاه دانه|مضرات سیاه دانه|سیاه دانه

 

مرتبط
 
خواص طبی سیاه دانه
       
  
ارسال نظرات
: نام
: سایت
  : پست الکترونیک
: پیام شما
کد امنیتی:
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 

                    
 

نقشه سایت تماس با ما ورود اعضاء اخبار مقالات فروشگاه
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط مگاتک